Concurs de colinde ”Hristos se naște, Slăviți-L”- ediția 2023

12 Decembrie 2023

„Ce vom aduce Ţie, Hristoase? Fiecare din făpturile cele zidite mulțumire aduc Ţie: îngerii cântarea; cerurile steaua; magii darurile; păstorii minunarea; pământul peştera; pustiul ieslea; iar noi pe Maica Fecioară.” (Cântare la Nașterea Domnului)

Colindele românești sunt o prelungire a Liturghiei și a slujbelor de Crăciun, ele sunt „aur, smirnă și tămâie, izvorâte din inimi și purtate pe buze, ca daruri și ofrande aduse Pruncului Iisus” (Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române).

Pentru că trăim, cu ajutorul lui Dumnezeu, și în acest an momentul bucuriei Nașterii Domnului Nostru Iisus Hristos, Parohia ”Sfântul Nicolae” Poieni organizeaza ediția 2023 a Concursului de colinde ”Hrisos se naște, slăviți-L!”

Colindul este fir împletit cu destinul poporului român încă din cele mai vechi timpuri și de aceea suntem datori să ducem mai departe tradiția colindelor bisericești, curate și pline de credință. Iar acest lucru îl putem face doar învățându-ne copiii să colinde frumos Nașterea Domnului!

Ediția din acest an a concursului de colinde este deschisă copiilor din satul Poieni, iar înscrierea la concurs se poate face respectând următoarele condiții:

- vârsta minima a participanților este de șapte ani;

- participanții pot forma grupuri de maxim trei persoane, iar diferența maximă de vârstă între participanți este trei ani;

- colindul care este înscris în concurs trebuie să fie un colind bisericesc tradițional și care este dedicat Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos;

- un participant poate face parte dintr-un singur grup, sau poate participa individual.

La inițiativa părintelui paroh Cristian Severin, premiile acordate copiilor participanți la acest concurs vor fi următoarele:

- Premiul I: câte 100 lei pentru fiecare copil care alcătuiește grupul desemnat câștigător, sau care participă individual;

- Premiul II: câte 50 lei pentru fiecare copil care alcătuiește grupul desemnat pe locul al doilea, sau care participă individual;

- Premiul III: câte 30 lei pentru fiecare copil care alcătuiește grupul desemnat pe locul al treilea, sau care participă individual;

- Premiul de excelență: 200 lei pentru fiecare copil care alcătuiește grupul desemnat câștigător al premiului de excelență, sau care participă individual;

- Mențiuni pentru pentru fiecare copil care alcătuiește grupul desemnat câștigător al mențiunilor, sau care participă individual.

Fișele pentru înscrierea la concurs vor fi distribuite de părintele paroh Cristian Severin în cadrul Școlii Poieni, iar intenția de a participa la concurs trebuie anunțată la biserica parohiala până la data de 17 decembrie 2023 prin prezentarea fișelor completate.

Concursul va avea loc în biserica parohiei, duminică, 24 decembrie 2023, ora 10.00, iar premierea va avea loc în data de 25 decembrie 2023, dupa Sfânta Liturghie a Nașterii Domnului.

”Istoria colindatului la români nu vine pe calea cărții, a bibliotecii, ci pe calea străveche, de aproape două mii de ani, a drumului bătătorit de tălpile strămoșilor noștri, care umblau din casă în casă, anunțând vestea mântuitoare a nașterii Izbăvitorului lumii.” (Arhimandrit Mihail Daniliuc). Această tradiție care ne caracterizează de mii de ani trebuie păstrată neștirbită, dedicată cu adevărat Nașterii Domnului și neîntinată de patima comercială. Vă așteptăm, dragi copii, și iubiți enoriași adulți, să slăviți, cu adevărat, Nașterea Mântuitorului nostru! Amin!