Întâlnire cu un om al emoției - Protosinghelul Iustin Neagu

10 Decembrie 2023

Sărutăm dreapta, părinte protosinghel Iustin Neagu!

Întâlnirea din această seară, cu Sfinția Voastră, a fost o întâlnire cu un preot al dragostei desăvârșite pentru Dumnezeu, cu un preot care ridică emoția la nivelul celor mai înalte trăiri, care îi învață cu toată inima pe credincioșii pe care îi are în față și trăiește dedicat schimbării în bine a acestora!

În seara aceasta, în Biserica din Poieni, ați transformat întâlnirea unei duminici din Postul Nașterii Domnului într-un moment providențial în care creștinii își pot redefini în bine Calea spre mântuire! Din cuvântul Sfinției Voastre din această seară am învățat că țelul creștinului trebuie să fie păstrarea căii drepte spre mântuire, ca un element de echilibru între rațiune și sentiment, că duhovnicul este ca un părinte care veghează permanent asupra fiilor pentru care poartă toată responsabilitatea mântuirii și, ca o icoană deasupra tuturor ideilor, faptul că suntem în pragul de a trăi din nou -  nu ca o comemorare, ci ca o perpetuă, anuală repetare – Nașterea gingașă, emoționantă, tainică a Celui care S-a întrupat pentru mântuirea noastră, Domnul nostru Iisus Hristos.

Mulțumim Sfinției Voastre pentru că ați putut răspunde invitației Părintelui paroh Cristian Severin, pentru cuvântul de învățătură și pentru emoția cu care ați umplut spațiul Bisericii noastre!

Bunul Dumnezeu să vă rânduiască ani mulți de slujire pentru folosul credincioșilor care își doresc mântuirea, și să reverse belșug de har și pace asupra Sfinției Voastre!