Postul Nașterii Domnului, școală a milosteniei

26 Noiembrie 2023

În satul Poieni, în după amiază de duminică a Postului Nașterii Domnului - zi de iarnă cu viscol ca în vremuri de demult-, la adăpostul Bisericii, feriți de frig și de ispitirea de a ne petrece timpul fără folos, am avut bucuria de a întâmpina pe părintele Dan Damaschin, imaginea omului dedicat ajutorării aproapelui, așa cum prea-bine îl cunoaștem cu toții.

Într-o biserica luminată de credință și plină de nerăbdare, la invitația părintelui Cristian Severin, Parohul bisericii ”Sfântul Nicolae”, părintele Damaschin ne-a vorbit despre începuturile Sfinției Sale în ajutorarea mamelor și a pruncilor, despre permanența jertfirii creștinului care dorește să trăiască după Învățătura Domnului, despre importanța milosteniei, despre recunoștință și nevoia de a ne școli semenii ca să înțeleagă importanța recunoștinței, despre nevoia de zidi case și clinici, sau doar de a ne ruga și a face fapte bune mărunte, dar permanente, după puterea fiecăruia. Important, ne-a spus Sfinția Sa, este să nu lăsăm ziua să treacă fără a ne întreba și noi, ca și dregătorul bogat din Evanghelia zilei de azi: ce să fac ca să moștenesc viața de veci?

Mulțumim tuturor participanților, mulțumim părintelui Dan Damaschin care a făcut din viața sa un exemplu al dăruirii, al iertării și al ajutorării aproapelui și ne rugăm Bunului Dumnezeu ca exemplele bune ale Bisericii să ne fie modele de comportament și de gândire!

Pruncul Sfânt să ne ajute să parcurgem acest post întăriți în credință, înțelepți și conștienți că Postul Nașterii Domnului este, ca în fiecare an, o școală a milosteniei!