Taina Sfântului Maslu

3 Decembrie 2023

Mai putem trăi frumos?

Da, mai putem!

Adunați în fața altarului străvechi, în lumina înserării timpurii de iarnă, enoriașii Poieniului au așteptat cu emoție Taina Sfântului Maslu. Adunați de vestea rugăciunii, cu dorința întăririi pe drumul Postului Nașterii Domnului, în această seară am dorit a exclama ca și Apostolul Pavel:  ”Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos?” (Romani 8, 35).

Părinții ne învață că Taina Sfântului Maslu ne aduce vindecarea, ușurarea durerilor și a suferințelor, iertarea păcatelor, mângâierea bolnavilor și, în cele din urmă, mântuirea, dar adevărul este că emoția acestei rugăciuni împreună aduce ușurare, mulțumire și trăiri care greu pot fi categorisite.

Din aceste motive, la ceas de seară, nu putem decât să aducem mulțumire celor care și-au plecat genunchii în rugăciune, enoriași și prieteni ai parohiei, și adâncă recunoștință Părinților slujitori fără de care această Sfântă Taină nu ar fi fost posibilă: Părintele Protopop Mihail Roșu al Protopopiatului Iași III, preot paroh la Parohia Pocreaca, Părintele Ciprian Solomon preot paroh la Parohia Poiana, Părintele Gabriel Merișescu preot paroh la Parohia Dumitreștii Gălății, Părintele Iulian Grigore preot paroh la Parohia Satul Nou, părinți care au răspuns invitației părintelui paroh Cristian Gheorghiță Severin.

După parcurgerea Sfintelor Evanghelii și a rugăciunilor, enoriașii Parohiei noastre au primit cuvânt de învățătură din partea Părintelui protopop Mihail Roșu, care ne-a vorbit despre importanța rugăciunii constante și conștiente. Apoi, cât timp ce enoriașii au fost miruiți și la finalul Sfintei Taine, în biserică s-au așternut colindele interpretate de Părintele Iulian Grigore.

Sub cerul sticlos al nopții de decembrie au răsunat colindele Părintelui însoțind pașii credincioșilor în drum spre casele lor.  Este frig, dar atât de cald în sufletele celor care iubesc cuvintele Fericitului Augustin care ne spune că rugăciunea este ”cheia vistieriei darurilor dumnezeiești”!

În starea de bucurie de a fi primit darurile lui Dumnezeu încheiem încă o săptămână din Postul Nașterii Domnului. Să ne ajute Pruncul Sfânt să ne pregătim pentru întâmpinarea marii sărbători a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos prin reculegere, linişte, voinţa de face lucrurile bune, prin post, prin spovedanie, prin participare la slujbele Bisericii. Hristos Se naște, Slăviți-L!